KARÁCSONYI KONCERT
a Savaria Barokk Zenekar és a Kodály Kórus hangversenye
Műsor:
Händel: József és testvérei, HWV 59
Közreműködik:
Balogh Eszter, Jekl László, Megyesi Zoltán, Kéringer László, Ducza Nóra, Bakos Kornélia, Jónás Krisztina – ének / Savaria Barokk Zenekar / Kodály Kórus Debrecen (karigazgató: Kocsis-Holper Zoltán)
Vezényel:
Németh Pál
Jegyár: 4900 Ft, 4400 Ft
Händel 1743 nyarán fejezte be József és testvérei című oratóriumát. József történetét a szövegíró nem a kezdetétől jeleníti meg, joggal feltételezve, hogy a hallgatóság ismeri azt. Ezért költői formát választ az eseményekből szabadon válogatva. Józsefre féltékenyek lesznek testvérei, mivel apjuk, Jákob őt szereti a legjobban, ezért eladják rabszolgának. Egyiptomba kerül, ahol a Fáraó testőrsége kapitányának (Potiphera, más néven Putifár) lesz a szolgája. Putifár felesége vonzódik hozzá, de József visszautasítja. Emiatt megvádolja és börtönbe vetteti. Az oratórium története a börtönben kezdődik, ahol József sorsát panaszolja elhagyatva. A Fáraót álmok gyötrik, amiket senki sem tud megfejteni. József Jehova segítségével megfejti az álmokat: a jóslat szerint 7 év bőséget 7 év éhínség követ. A szűk esztendők beköszöntével jönnek Egyiptomba testvérei, de nem ismerik meg Józsefet. Drámai események sora következik, míg József különféle módon igyekszik bűntudatra ébreszteni testvéreit, de végül felfedi kilétét és mindannyian az Úr és Egyiptom országának dicséretét zengik.
– forrás: magyar Händel Társaság –
BALOGH ESZTER
Balogh Eszter az előadás címszerepét Józsefet jeleníti meg kivételes hangú mezzoszopránként. Mint ismeretes a barokk előadásokban nem ritka, hogy nők férfi szerepekben, vagy kontratenorok női szerepekben énekeltek. Ilyen formán az előadás korhű és nem csak a hangszerek tekintetében. Balogh Eszter 2019-ben fölényes győzelmet aratott a London Händel Society énekversenyén, amelynek döntőjére a St. George’s Hanover Square templomban került sor. Balogh Esztert a Laurence Cummings által vezetett London Händel Orchestra kísérte. Az erdélyi születésű mezzoszoprán a Magyar Rádió Gyermekkórusában kezdte zenei tanulmányait. 2014-ben diplomázott a Zeneakadémia Master Oratórium- és dalének szakán. Rendszeres közreműködője a hazai koncertéletnek. Repertoárját főként a barokk és klasszikus oratóriumok teszik ki. „Gyakran éneklek barokkot, és Händelt igazán szeretem, különösen a világi témájú műveit: az operáit, a koloratúráit, az érzelmi mélységeit, a színeit… Az egész zenei eszköztára velem rezdül, egy húron pendül az én zeneiségemmel.”
Balogh Eszter
A kiváló régizene-szakértő, Németh Pál grandiózus terve, hogy mindegyik kevéssé ismert Händel-oratóriumot bemutatja hazánkban. „A legismertebbek, legnépszerűbbek a Messiás, vagy a Júdás Makkabeus, ezeket sokszor színpadra állították már, de a többit ritkán adják elő. Utánanéztem, hogy a mintegy 40 oratórium közül melyiknek nincs nyoma a magyarországi koncertéletben, és ezeket vesszük elő következetesen sorozatunkban. Szerencsére, ezek is mind remekművek” – nyilatkozta a karmester. A Savaria Barokk Zenekar 2013/14-es évadban indult sorozatának állandó közreműködője a Kodály Kórus Debrecen. A József és testvérei oratórium magyarországi ősbemutatója 2021. december 9-én 19 órai kezdettel Budapesten, a Zeneakadémián lesz!
A Savaria Barokk Zenekar és Németh Pál karmester